Alkoholivaba õlle kasulikkus: põhjused, miks peaksid lisama selle enda menüüsse

Kui veel mõne aasta eest seostus alkoholivaba õllega tavaõllest kehvem maitse ja tegemist oli tõelise nišitootega, siis nüüd on selle sortiment mitu korda laienenud.
Ka teadlased kinnitavad alkoholivaba õlle plusse. Paljud sportlased ja harrastajad kasutavad alkoholivaba õlut taastusjoogina. Selle omadusi on uurinud ka mitmete ülikoolide ja uurimisasutuste teadlased. 


Alkoholivaba õlu sisaldab vähem kaloreid
Mõningad uurimused on näidanud, et õlles sisalduvad polüfenoolid võivad pärast füüsilist koormust tugevdada immuunsüsteemi ja vähendada infektsiooni ohtu.
Pärast intensiivset trenni otsib keha proteiine, et parandada trenni käigus tekkinud lihaste mikrorebendeid. Parim moodus kuidas keha seda teha saaks on serveerida talle proteiinid kergesti seeditaval “vedelal” kujul.

Alkoholivaba õlle valmistamiseks on mitmeid viise. Tavapäraselt on kõige odavam meetod õlle lahjendamine veega kuni vastava alkoholisisalduseni, kuid sellise õlle kvaliteet on väga halb.


Eesti turule jõudnud täiesti uudne toode: Joybräu alkoholivaba proteiiniõlu.


Proteiiniõlu erineb tavalisest alkoholivabast õllest selle poolest, et lisaks alkoholivaba õlu headele omadustele sisaldab see ka proteiini ja muud kasulikku. Maailma esimene JoyBräu proteiiniõlu sisaldab endas 21g proteiini ja 10g BCAA aminohappeid. Eheda õllemaitsega proteiiniõlu on valmistatud Saksamaal ning on ilma kunstlike värv-, lõhna- ja magusaineteta.

Alkoholivaba õlu sobib ennekõike neile, kellele meeldib õlle maitse, kuid kes ei soovi alkoholi mõju organismile näiteks auto juhtimisel, füüsilise töö tegemisel ja sportimisel.Aminohapped on meie keha ehitusblokid

Aminohapped moodustavad meie keha massist 15–20 %, olles vee järel teisel kohal. Seega on meie keha lihaste ja organite põhikoostisosaks aminohapped ning need on vajalikud terve keha jaoks. Tegelikult polegi inimese organismis funktsioone, mida aminohapped ei mõjutaks. Meie organism tarvitab aminohappeid vereringest vastavalt vajadusele erinevate valkude, ensüümide, hormoonide moodustamiseks, mis tagavad keha uuendamise ja tõrgeteta toimimise.
Kuna aminohappeid saame valkudest, siis saame neid eelkõige valgurikkaid toite süües. Sportlaste puhul soovitatakse suuremas koguses valkude tarbimist. Kuna sporti tehes kiireneb lihaste uuenemiseprotsess, läheb tarvis kuni kaks korda suuremas koguses aminohappeid lihaskudede üles ehitamiseks.

Sakslased joovad palju alkoholivaba õlut ja võidavad hulgaliselt kuldmedaleid


Saksa sportlaste õllelembuse üheks põhjustajaks võib pidada nende suusakoondise arsti Johannes Scherri. Scherr tegi Müncheni ülikoolis töötades juba 2009. aastal teadusliku uurimistöö, selgitamaks, millist mõju avaldab alkoholivaba õlle tarbimine maratoonaritele. Uuringu tulemused avaldas hiljem teadusajakiri Medicine & Science in Sports & Exercise. Uuringu käigus anti pikamaajooksjatele kaks nädalat enne ja pärast Müncheni maratoni iga päev alkoholivaba õlut. Tulemustest selgus, et alkoholivaba õlle tarbijatel olid platseebo manustajatest oluliselt madalamad põletikunäitajad ja vähem hingamisteede haigusi. Scherri uuringust järeldus, et alkoholivaba õlu aitab pärast intensiivseid treeninguid ja võistlusi sportlastel kiiremini taastuda. Eelkõige seostati seda alkoholivaba õlle suure polüfenoolisisaldusega.

Mis on polüfenoolid?

Polüfenoolid on antioksüdandid, mis tõstavad üldiselt organismi immuunsust ja alandavad põletikunäitajaid. Polüfenoole sisaldavad paljud taimed ja marjad, näiteks granaatõunad, roheline tee ja viinamarjad. Ka õllesse jõuavad antioksüdandid taimsest toorainest.

Alkoholivaba õlut vastandatakse siiani veel traditsioonilisele õllele, tegelikult tuleks seda võtta kui eraldiseisvat kategooriat – jooki, mis on vähese kalorsusega hea energiaallikas ja sobib nii spordijoogiks kui ka karastusjoogi asemel.

Alkoholivaba õlle kasulikud omadused

  • Puudub harilikule õllele omane diureetiline ehk kehast vedelikku välja viiv toime.
  • Sisaldab palju polüfenoole, B12-vitamiini ja foolhapet – hea immuunsüsteemile.
  • Seostatakse vererõhku ja stressi alandava toimega.
  • On väiksema kalorisisaldusega kui tavapärane õlu.
  • Aitab reguleerida kolesteroolitaset organismis.
  • Sisaldab lahustuvaid kiudaineid, mis on kasulikud seedesüsteemile.
  • Vähendab infrakti ja vähi riski